CLASSICA: Od klasickej hudby ku kresťanstvu
Maďarský metal 1
(neoklasický/ progresívny metal, 1987-2000, 2023)
Autor: Makkabi
KLASICKÁ HUDBA:
Keď som začal hľadať metalových súrodencov za Dunajom, objavil som niekoľko zaujímavých príbehov. Kapely tvoria ľudia, ktorí prežívajú rôzne obdobia, a to sa podpísalo aj na maďarskej skupine Classica. Poďme sa pozrieť, čo je to za kapelu a čím je originálna.
Začali hrať v druhej polovici 80-tych rokov heavy metal ovplyvnený klasickou hudbou, čo vysvetľuje pôvod ich názvu. V našich končinách (stredná Európa) majú v tomto žánri vlastne prvenstvo. Ak poznáte hudobný svet, napadne vám, či gitarista Zoltán Fejes nemal za vzor Yngwie Malmsteena. A pri pozornom počúvaní si uvedomíte, že spoznávate skladateľov z obdobia baroka alebo z 20. storočia, ako Musorgskij, Bartók alebo Bernstein.
Keď sa započúvate do druhého albumu, všimnete si ešte niečo iné. Ku klasickej Classice sa v tom čase pripojili noví gitarista a spevák. Zrazu začalo všetko vyznievať viac progresívne a melodickejšie, aj keď sa staré prvky zachovali. Tým sa dotvoril konečný obraz skupiny, ako ju poznáme dnes. A musíme to maďarským bratom priznať - svojich súčasníkov zo západnej Európy trochu predbehli.
KRESŤANSTVO:
Čo sa duchovných otázok týka, treba hneď skraja povedať, že neboli kresťanskou skupinou. Do hnutia kresťanského metalu bývajú zaraďovaní mylne. Dokonca, keď spomenuli Krista na splitku Metal from the heart of Europe (1991), odpovedali novinárom, že nie sú kresťania (Metal freak, november 1994).
To, že niektorí z nich uverili, bol zrejme dlhší vývoj. Klávesák Tamás Szalai nazval svojím duchovným začiatkom spoluprácu so švédskymi rockermi Jerusalem, ktorým robili predkapelu v 1988-om (Rock hard, máj 2023). Niektorí z nich sa na začiatku 90-tych rokov obrátili a následne odišli z kapely (Napríklad v r. 1992 gitarista Zoltán Fejes do skupiny Sámán a neskôr ku kresťanským rockerom Amen). Neprestali však udržiavať kontakty a nejakých pätnásť rokov po prvých konverziách sa stal kresťanom aj štvrtý člen z pôvodnej zostavy, klávesák Feri Weitner. Niektorí z nich patria do známeho maďarskeho spoločenstva Cirkev viery - Hit a gitarista Zoltán Fejes tam roky pôsobil v chválospevovej kapele. Táto charizmatická cirkev existovala už počas komunizmu čiastočne v ilegalite, čo priťahovalo alternatívnych rockerov a vďaka nim sa obrátili k Bohu niektoré osobnosti z punkového hnutia v Maďarsku (napr. Tamás Pajor, ktorý založil kapelu Amen).
Napadá mi prirovnanie ku českému Kreysonu, čo nie je kresťanský spolok, ale spevák Láďa Křížek je veriaci. Sekulárni rockeri s tým väčšinou nemajú problém, keďže Kreyson je viac menej neutrálny. Podobne títo Maďari majú fanúšikov na všetkých stranách a po obnovení sa z nich teší množstvo ľudí, starých i mladých, ateistov aj veriacich.
V PREMENÁCH ČASU:
V podstate existujú tri zostavy Classicy, čo sa prejavuje na albumoch, ktoré síce majú svoje názvy, ale odlišujú sa číslami I., II. a III. V priebehu času sa zostava menila, pretože sa menili aj okolnosti a vzťahy medzi členmi. Posledná zostava je vlastne návratom ku koreňom, keďže po viacročnej pauze/ rozpade hrajú spolu tí, čo po konverzii na kresťanstvo odišli (Pozor, neopustili kapelu z duchovných dôvodov, ale kvôli tomu , že chceli slobodnejšie tvoriť).Takže teraz sa vlastne jedná o kapelu, kde hrá prevaha kresťanov.
V rozhovore pre nemecký Rock hard (máj 2023) ich nazvali smoliarmi. Na nahrávanie prvého albumu, ktorý mal byť v angličtine, dostali ponuku z Luxemburska. No hlavný gitarista musel narukovať do armády, vydavateľstvo skrachovalo krátko po nahrávaní a oni skončili "na dlažbe". Druhý album vyšiel v roku 1993, v dobe CDčiek, ale na kazete - čiže menej predajné. Prirátajme si k tomu, že ich štýl bol síce veľmi originálny, ale nebol to jednoduchý, populárny metal, čo priťahuje davy ľudí. No a kapele chýbal zdatný manažér, ubúdalo koncertov, čo postupne viedlo k rozchodu celej skupiny roku 2000. Klávesák Tamás Szalai sa k tomu vyjadril, že to mohlo byť Božím riadením, aby nehľadali popularitu, ale Boha.
Každopádne v dnešnej dobe sú po dvadsiatich rokoch naspäť. Ich albumy boli znovu vydané (Hammer records, Antológia box, 2007) a dajú sa kúpiť. Na YouTube si ich môžeme vypočuť aj vidieť. Kto chce, môže ísť aj na ich koncert. A ja na záver tohto textu volám: Boh žehnaj Classice a maďarským bratom!
Zdroje:https://www.rockbook.hu/zenekar/classicahttps://metalindex.hu/2019/09/28/ha-olyan-jellegu-a-felkeres-akkor-semmi-nincs-kizarva/Rock hard, máj 2023Metal freak, november 1994
Veľká vďaka za pomoc pri hľadaní informácií patrí bratovi Gergélyovi Kovácsovi z kapely Irgalom.
https://www.youtube.com/watch?v=j9upSIucxHM