Pásmo - "Pásmo": ČO SKRÝVA ŽELEZOBETÓNOVÝ MÚR
Heavy metal - postpunk/ Sliezsko, Beskydy/ apríl 2024
Autor článku: Makkabi
APOKALYPTICKÁ ALEGÓRIA
Sliezskym Jurodivcom sa podarilo vytvoriť zaujímavé dielo. Skombinovali rôzne vplyvy a vznikla akási alegória kresťanského života. O niečo podobné sa už pokúšali iní autori, dávni aj súčasní, známi aj neznámi. Môžeme hľadať u Johna Bunyana v Ceste pútnika, Lewisa v Narnii, alebo u Tolkiena. Ale vložiť podobnú tému do východoeurópského prostredia, s tým som sa ešte nestretol. Možno preto, lebo som donedávna nemal možnosť poznať Stalkera, sci-fi z rusko ukrajinských krajín, ktorý aj keď vznikol počas socializmu, ukrýva v sebe znaky kresťanskej viery.
Príbeh je trochu apokalyptický, nejaký takýto: Nachádzame sa v roku 2030 a svet je ovládaný ultrakapitalistickým hnutím NWO, ktoré má satanské a protikresťanské pozadie. Všade vládne globálna totalita a žiaden názor nesmie vyčnievať. Avšak existujú miesta odporu a jedno z nich je v beskydských horách. Režim sa cíti byť ohrozený a tak sú Beskydy ohradené železobetónovým múrom a vzniká Pásmo (Zóna).
CESTA DO PÁSMA
(1) Z prvého textu ("Noc rozhodnutí") sa dozvedáme o rozhodnutí vydať sa na cestu a o prvej fáze cesty. Oproti Bunyanovmu pútnikovi však títo dvaja (Jurodivci) cestujú na korbe nákladnej Tatry. Smerujú ku zóne, majú pocit, že idú k domovu. Typické je utajenie, nehostinný terén a nepriazeň počasia. Je tu duchovný rozmer - rozhodnutie; a duchovný vodca, sprievodca - šofér, stalker; plus rádiové spojenie (s Bohom).
(2) Potom pre nás neznámym a záhadným spôsobom prekračujú neprekročiteľnú hranicu. Dostávajú sa do Pásma, tj. do divočiny, do miest, ktoré totalitná vláda nedokáže ovládnuť. Táto časť je o hriechu, jeho spoznanie pri sebe a hľadanie riešenia skrze tradičné cesty. Tie sú v tom svete dávno zabudnuté, ale stretávajú akéhosi "svätého muža", ktorý im dáva pravoslávne ikony a vysvetlí im princípy modlitby. Pozerajú k vrcholu hory a vnímajú, ako sú očisťovaní. Žiada sa mi spomenúť, že z tejto skladby ide neskutočný pokoj napriek tomu, že sa volá "Hřmotný amplión".
(3) V treťom texte dostávajú úlohu, strážiť a brániť hranice - trochu to pripomína deti v Narnii a Bunyanovho Kristiána, ktorí dostávajú duchovnú výzbroj. Znova sa tu objavuje "hlas". Názov piesne je veľmi výstižný - hranica oddeľuje dobro od zla, pokoj od búrky, chráni nás pred pokušením dohodnúť sa na kompromise s diabolskou vládou tam vonku. Strážcovia hraníc sú v tomto originálnom fantasy svete dôležití!
(4) V ďalšej skladbe sa utečenci z reálneho sveta do Pásma obzerajú cez rameno a vidia svoj bývalý život v totalitnom režime. Majú pocit, že tieň diktátora na nich dopadá aj sem. Ale tohto zdanlivo všadeprítomného a všemocného vládcu čaká osud zabudnutia v dejinách. Vzdych priateľov, ktorí v novej sfére zažívajú prvýkrát slobodu, hovorí o tom, akú silu mali putá propagandy, ktorú za sebou zanechali. (Intro k tejto skladbe "Poslední melouch" je úryvok z filmu Tajemství ocelového města podľa románu Julesa Verna.)
ŽIVOT V PÁSME
(5) Inštrumentálkou "Samovar" vchádzame na druhú stranu MC kazety, ale rovnako to znamená aj predel v živote pútnikov. Definitívne sa usádzajú v Pásme a vchádzajú do bunkra. Vybrnkávanie a cinkot hrnčekov, nás uvádza do atmosféry, pozvanie na čaj je domácky príjemné.
(6) Popis vstupu do podzemného krytu je zobrazený v nasledujúcom songu "Bunkr osvěty". Ide o utajené miesto, kde je útočisko a pokoj. Zostupuje sa tam výťahom, nepôsobí tam duch okolitého sveta - máš pocit akoby si zrazu prestal byť slepý. Pod zemou nefunguje satanská propaganda a dokonca prechádzaš dekontamináciou hriechu. Vidíš pred sebou vlajku Krista a vieš, že si zachránený a konečne slobodný. Bunker nie nič nóbl a celé je to prirovnanie ku undergroundovej cirkvi počas komunizmu. Jednoduché, obyčajné, utajené a pritom s obsahom najvyššej hodnoty.
(7) Po príchode do bunkra sa noví obyvatelia Zóny vydávajú na svoju prvú misiu. Úloha? Zrejme spoznávať krajinu s jej nebezpečenstvami aj požehnaniami, aby neskôr sami mohli poslúžiť ďalším nováčikom.Aké postavy sú v tejto zvláštnej sci-fi fantasy krajine? Na začiatku šofér, a teraz lesník sprievodca, ktorý je zároveň operátorom vysielača (názov piesne). Prvý je vodca do Pásma a druhý vrámci neho. Obidve postavy vychádzajú z osoby Stalkera, vodcu a stopára. Lesník je niečo ako biblický prorok, výzorom podivín s ježatou bradou, ale zato znalec týchto lesov a pomerov v Pásme a okolí. Tak ako proroci v Starom zákone boli hovorcami neviditeľného Boha, tak tento beskydský lesník - sprostredkuje ľuďom slová Ducha Svätého, ktoré znejú skrze rádiové vysielanie Rádia Slobodný Beskyd.
(8) Na záver niečo špeciálne - "Slezská zima", trochu romantiky. Jeden z pútnikov už udomácnených v Pásme si odvádza svoju milú z mesta, kráčajú spolu po zasnežených horách a prichádzajú do Zóny pokoja. Pripomína mi to druhú časť Bunyanovej cesty kresťana, kde je tiež reč o žene pútnika. Vlastne aj v Stalkerovi je jeho manželka, z ktorej vnímame lásku k nemu. Je krásne ísť za jedným cieľom, pre to nás Boh stvoril a dal do vzťahu, spasil skrze Krista. V Beskydských horách spolu prežívajú advent, spomína sa čakanie na Mesiáša. Na záver znejú biblické verše, ktoré neprichádzajú z vysielacej veže ako predtým, ale od nejakého muža v lese. To Jurodivec hlbokým hlasom číta svojej milovanej Písmo.
POZVANIE
"Stojíš na rozcestí moderní muži, či ženo.Zdánlivě příjemná je široká cesta, avšak teprve úzká ti ukáže svět, který jest zahalen.Vydáš-li se cestou úzkou a strmou uvidíš tajemné postavy kamuflážné. Jsou to převaděči, ti kteří jsou ti nápomocni. Zapadlí stalkeři, čerpající z minulosti moudrost, v budoucnosti naději a pátrají v Knize života.V nepřízní živlů a nástrah ničemných seber odvahu, hrdino, a přidej se k novému konvoji, dobrý let."(Pásmo - Outsider metal kompilace, júl 2023)
https://pasmo.bandcamp.com/album/p-smo
Makkabi